AKTUALNOŚCI

Nurkowanie niemowląt, czyli na drodze do oswojenia z wodą [WIDEO]

Nurkowanie to jedna z najbardziej efektownych, ale zarazem najtrudniejszych umiejętności, których uczymy najmłodszych pływaków w Szkole Pływania Fregata Swimming.

Nurkowanie to umiejętność, która wymaga bowiem nie tylko dobrego oswojenia z wodą dziecka, ale i świadomego, pełnego wyczucia postępowania dzieckiem przez rodzica na basenie. Ale właśnie w taki sposób uczymy miłości do wody – zarówno maluszki, jak i ich rodziców.

Pierwszą zasadą zajęć jest zawsze bezpieczeństwo. To w jaki sposób będą one przebiegały w dużej mierze zależy jednak także od nas samych. Małe dziecko wymaga bliskości, tym bardziej znajdując się w wodzie, a więc środowisku, w którym normalnie nie funkcjonuje. W 100 procentach musimy więc skupić się na jego zachowaniu i kiedy tylko zauważymy pierwsze symptomy zdenerwowania, najlepiej od razu przytulić maluszka i w ten sposób go uspokoić. Jeśli nie wiemy w jaki sposób trzymać dziecko, czy też jak wykonać jakieś ćwiczenie, bez wahania należy poprosić o pomoc instruktora.

Wszelkie czynności na basenie wykonujemy powoli, spokojnie, krok po kroku. Stopniowo zanurzamy więc dziecko w wodzie, nie chlapiemy, tylko delikatnie polewamy wodą, itp. Starajmy się po prostu, by każda forma obcowania z wodą była dla dziecka jak najbardziej łagodna i przyjemna.

Aby adaptacja w wodzie przyniosła efekty, takie jak nurkowanie, musi być regularna. Wizyty na basenie powinny się odbywać minimum jeden raz w tygodniu, najlepiej tego samego dnia tygodnia. Kiedy już uda się osiągnąć taką regularność, nawet nie zorientujecie się, jak dziecko będzie traktowało pójście na basen jak coś normalnego, jak coś co było z nim od zawsze. Jako swego rodzaju przyjemny – i dla rodzica i dla dziecka – rytuał.

Dowiedz się więcej o naszej metodzie uczenia dzieci miłości do wody – zamów wyjątkowy poradnik dla rodziców: https://fregata.com.pl/uczymy-milosci-do-wody/