Zobacz jak wyglądają zajęcia dla niemowląt i małych dzieci!

To najbardziej wyjątkowe 45 minut, jakie spędzisz w tygodniu ze swoim dzieckiem! Tylko na basenie skupisz się w 100 proc. na swojej relacji z osobą najważniejszą w Twoim życiu. Tylko ćwicząc i bawiąc się razem z nim w wodzie, zadbasz o jego wszechstronny rozwój.

Sprawdź nasze aktualne grafiki
i zapisz się na zajęcia!

ZAPISZ SIĘ!

Profesjonalnie
od A do Z

jedna lekcja
trwa 45 minut

cykl zajęć trwa
od 16 do 21 tygodni

grupy podzielone
są wiekowo

autorski
program zajęć

Każde zajęcia oswajania z wodą najmłodszych mają swoją strukturę, program i cel. Sprawdź, jak wygląda przebieg lekcji w profesjonalnej szkole pływania niemowląt!

Przebieg zajęć

1

Zbiórka

Na miejscu lekcji, a więc przy basenie, na którym odbywają się zajęcia spotykasz się z instruktorem. Jego pierwszym zadaniem jest sprawdzić obecność, przeprowadzić krótki wywiad z rodzicami, dotyczący nastroju dzieci, ich zdrowia i etapu rozwojowego. Wszystkie te informacje dają obraz grupy i pozwalają zweryfikować plan pracy oraz dobrać odpowiednie metody/narzędzia do danej lekcji.
2

Rozgrzewka

Krótka rozgrzewka „na sucho”, a więc na brzegu basenu jest wprowadzeniem do lekcji. Dopiero po niej idziesz z dzieckiem wykąpać się pod prysznicem. Po powrocie, instruktor pomaga tobie i dziecku wejść do wody (sposób wejścia zależy od basenu, na którym odbywają się zajęcia). Ściągasz klapki na samym końcu, żeby uniknąć poślizgnięcia, wchodzisz do wody i odbierasz maluszka od instruktora.
3

Powitanie w wodzie

Kiedy wszyscy znajdują się już w wodzie, instruktor zaczyna lekcję zapraszając wszystkich na środek. Rodzice z dziećmi na rękach witają się, ustawiają się wokół instruktora i w kole wykonują pierwsze zabawy i ćwiczenia, które mają przygotować dziecko do ćwiczeń a instruktorowi mają pozwolić ocenić nastrój dzieci i chęć współpracy.
4

Lekcja

Instruktor proponuje kolejne ćwiczenia i zabawy w taki sposób, żeby zrealizować plan lekcji. Są one różne, w zależności od wieku dzieci i tego, co dzieci mają osiągnąć. Instruktor obserwuje całą grupę, pomaga tym, którzy potrzebują pomocy, wprowadza korekty, proponuje ćwiczenia alternatywne dla dzieci, które realizują szybciej materiał, lub miały przerwę i potrzebują innego zestawu ćwiczeń. Lekcja odbywa się grupowo, lecz instruktor indywidualnie ocenia dzieci i czasem kolejno ćwiczy z każdym dzieckiem osobno, pomaga i wspiera rodziców.
5

Podsumowanie

Zajęcia kończą się krótkim podsumowaniem z pożegnaniem w kole, tak jak na początku. A po wszystkim instruktor pomaga wyjść z wody dzieciom i rodzicom, dbając o ich bezpieczeństwo.

Basen to doskonałe
miejsce dla niemowląt

SPRAWDŹ DLACZEGO!

Basen to świetny plac zabaw dla niemowlaka

wspólne ćwiczenia i zabawa z rodzicem pomagają budować wzajemne relacje i emocjonalne więzi.

Oswajanie z wodą to prosta droga do zdrowego rozwoju

wizyty na basenie hartują i uodparniają dziecko, a także pomagają kształtować prawidłową postawę ciała.

Ćwiczenia w wodzie dają siłę i sprawność

aktywność w wodzie pomaga rozwijać u małych dzieci mięśnie i zdolności motoryczne, takie jak siła, wytrzymałość, czy zręczność.

Lepsza koordynacja wzrokowo-ruchowa

w wodzie dziecko doświadcza nowych sytuacji, ćwicząc z różnymi przyborami wspomagamy jego koordynację-wzrokową.

Woda wspomaga prawidłowy metabolizm

wspólne ćwiczenia i zabawa z rodzicem pomagają budować wzajemne relacje i emocjonalne więzi.

Pływające dzieci uczą się lepiej

dzieci, które wcześnie zaczynają naukę pływania, wyprzedzają swoich rówieśników w rozwoju umiejętności przydatnych w przedszkolu i szkole.

Pierwsze umiejętności społeczne

niemowlaki uczą się obcowania z większą liczbą osób, nie tylko rówieśników, z którymi dzielą wspólną zabawę, ale i dorosłych.

Budujemy więzi emocjonalne z rodzicem

w wodzie z maluszkiem zawsze ćwiczy jego opiekun.

Najczęściej zadawane pytania

o zajęcia dla niemowląt

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o naszych zajęciach, ale boicie się zapytać.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

W jakim wieku można przyjść z niemowlakiem na zajęcia?

Przyjmuje się, że odpowiedni wiek na pierwszą wizytę na basenie to ok. 3 miesięcy, przy czym jest to granica umowna. Najważniejsze, aby maluszek potrafił już w miarę stabilnie utrzymywać główkę, co ułatwia mu i opiekunowi wykonywanie określonych czynności w wodzie.

Jak wybrać właściwą grupę?

Zajęcia dla niemowląt i małych dzieci odbywają się w określonych grupach wiekowych: 3-6 miesięcy, 7-12 miesięcy, 12-24 miesięcy, 24-36 miesięcy, IA (3-4 lata). Przy wyborze grupy istotny jest wiek dziecka w dniu rozpoczęcia kursu. Dodatkowo zajęcia prowadzone są w grupach oznaczonych jako 12-24 miesięcy kontynuacja i 24-40 miesięcy kontynuacja – do tych grup zapisywane są jednak tylko dzieci, które już wcześniej uczestniczyły w zajęciach na basenie, odpowiednio w grupach: 12-24 miesięcy i 24-36 miesięcy.

Jak liczna jest grupa dla niemowląt?

W zależności od basenu, na którym odbywają się zajęcia liczba ta waha się najczęściej w przedziale od 10 do 12 dzieci. W przypadku mniejszych basenów (takich jak Gregor w Zielonej Górze) jest to 8 dzieci.

W jakich dniach i godzinach są prowadzone zajęcia?

Zajęcia dla najmłodszych prowadzone są przez cały tydzień od poniedziałku do niedzieli, zarówno w godzinach przedpołudniowych, jak i popołudniowych.

Na jakich basenach prowadzone są zajęcia dla niemowląt?

Lekcje dla niemowląt odbywają się w Poznaniu na basenach w Termach Maltańskich (ul. Termalna 1), w Hotelu Lechicka (przy ul. Lechickiej 101), na Basenie Kopernika (SP nr 72, ul. Newtona 2), na Basenie Rataje (os. Piastowskie 55), na pływalni „Fregata” w Daszewicach (ul. Słoneczna 4, gm. Mosina), na basenie w Hotelu Weiser (przy Al. Kromera) we Wrocławiu oraz na basenie w Pensjonacie Gregor w Zielonej Górze (ul. Michała 16a).

Jaką temperaturę ma woda, jakie ma parametry?

Woda na basenach, w których prowadzimy zajęcia dla niemowląt ma temperaturę 31-32 stopni Celsjusza gwarantującą najmniejszym dzieciom komfort termiczny. Woda na wszystkich basenach jest chlorowana, a jej parametry podlegają bieżącej kontroli Sanepidu.

Jaka jest głębokość basenu?

W zależności od obiektu głębokość basenu do zajęć dla niemowląt wynosi od 1,10m do 1,40m.

Jak zapisać się na zajęcia dla niemowląt?

Wystarczy na stronie fregata.com.pl wybrać grafik określonego basenu i wybrać w nim pasujący termin zajęć. Zapisy odbywają się online poprzez wypełnienie formularza. Następnie otrzymujecie Państwo mailowo informację zwrotną z potwierdzeniem zapisu oraz dalszymi instrukcjami dotyczącymi np. płatności.

Czy należy zapisywać się na cały kurs, czy można przychodzić jednorazowo w dowolnym terminie?

Nasze kursy prowadzimy w cyklach semestralnych. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. W każdym momencie w trakcie trwania bieżącego kursu można dołączyć do grupy (o ile jest wolne miejsce). Można też przyjść na zajęcia jednorazowo, zapisując się również przez grafik tak jak na kurs, przy czym należy wówczas dodać w wiadomości, że chodzi o udział jednorazowy.

Ile kosztują zajęcia dla niemowląt?

W zależności od obiektu, koszt jednej lekcji (opiekun +dziecko), przy wykupieniu karnetu na semestr, waha się od 48 do 52 zł. Cena zajęć jednorazowych to 80 zł.

Na czym polegają zajęcia, jakie są ich efekty?

Zajęcia dla niemowląt polegają na wszechstronnym oswojeniu dziecka z wodą. Podczas lekcji opiekunowie uczeni są m.in. podstawowych chwytów, bezpiecznej asekuracji dziecka i udzielania pomocy na wypadek zachłyśnięcia. W miarę upływu czasu (z wiekiem i kolejnymi stopniami nauczania) dzieci uczą się kolejno m.in. świadomego wstrzymywania oddechu i nurkowania na komendę, leżenia na plecach z podtrzymaniem lub bez, samodzielnych opadów do wody z krawędzi baseznu, pływania z asekuracją, samodzielnego nurkowania itd. Zajęcia w wodzie hartują dzieci, rozwijają koordynację ruchowo-wzrokową, korzystnie wpływają na ich rozwój fizyczny i psychiczny.

Czy opiekun przebywa w wodzie podczas lekcji? Czy w zajęciach może brać udział dwóch opiekunów?

Podczas lekcji w wodzie z dzieckiem jest cały czas opiekun, który wykonuje polecenia instruktora. W zajęciach może brać udział tylko jeden opiekun.

Czy opiekunowie mogą się wymieniać na zajęciach?

W trakcie zajęć jest to niemożliwe. Natomiast co tydzień na zajęciach w wodzie może być inny opiekun, np. raz jest to mama, a raz tato.

Czy drugi opiekun może obserwować zajęcia?

Niestety nie na każdym obiekcie jest to możliwe. Każdy basen ma odmienne warunki – niektóre dysponują tarasem widokowym, inne monitorem TV, przeszklonym holem, ale są i takie, gdzie nie ma takiej możliwości (np. basen Kopernika). Na każdym obiekcie należy o to spytać obsługę.

Czy drugi opiekun może wejść i pomóc przebrać dziecko?

Tak, przy czym na każdym obiekcie odbywa się to na nieco innych zasadach, np. w Termach Maltańskich należy pobrać w kasie dodatkowy bezpłatny transponder. Zawsze jednak należy mieć klapki basenowe.

Co należy zabrać ze sobą na basen na zajęcia dla niemowląt?

Na zajęciach maluszek potrzebuje specjalnej pieluszki do pływania (można je kupić nawet w zwykłych marketach) oraz 1-2 dwóch ręczników. Oczywiście niezbędny będzie też płyn do kąpieli po zajęciach (żeby zmyć chlor), balsam nawilżający oraz chusteczki nawilżane. Warto też mieć w zanadrzu drobne przekąski, bo maluszki po wodzie nabierają apetytu. Z kolei opiekun powinien zabrać oczywiście strój kąpielowy oraz klapki basenowe.

Co z lekcjami, które przepadły z powodu nieobecności?

Fregata Swimming umożliwia odrabianie nieobecności, które zostały zgłoszone poprzez internetowy system odrabiania zajęć z 24-godzinnym wyprzedzeniem lub takich, które potwierdzone zostały zwolnieniem lekarskim. Ze względów organizacyjnych, przy dużej liczbie nieobecności nie gwarantujemy jednak możliwości odrobienia wszystkich zgłoszonych nieobecności.