Oswajanie z wodą niemowląt
Metody jakie stosujemy w ramach oswajania z wodą niemowląt w Szkole Pływania Fregata Swimming są wynikiem 20 lat praktyki, efektem licznych szkoleń, jakie przeszli nasi instruktorzy oraz konsultacji ze światowymi autorytetami w tej dziedzinie. Myśl przewodnia, która towarzyszy nam przez wszystkie etapy nauczania zawiera się w czterech słowach: Uczymy miłości do wody!
Spotkania na basenie prowadzimy w taki sposób, aby rodzice mogli świadomie kierować rozwojem dziecka. Osiągamy to ucząc ich jak uczyć swoje maluszki. Rodzic, który rozumie po co wykonuje określone zadanie ze swoim dzieckiem i wie jaki efekt ma osiągnąć, na końcu staje się przewodnikiem w świecie wody dla swojego malca. Dzięki umiejętności odczytywania potrzeb i preferencji dziecka, rodzic razem z dzieckiem krok po kroku budują pewność siebie w wodzie. I oczywiście uczą się nowych umiejętności.
Pływając razem z dziećmi oddziałujemy na nie przy pomocy różnych świadomych mechanizmów takich jak piosenki o określonym rytmie i tekście, z którego wynika sens zadania. Korzystamy z zabawek, które są precyzyjnie dobierane do wieku dziecka. Mają prowokować dzieci do samodzielnej pracy a co za tym idzie pobudzały je do prawidłowego rozwoju. Uczymy rodziców jak mają trzymać dzieci w wodzie aby jak najefektywniej wykorzystać ich potencjał ruchowy.
Najmłodsze dzieci, które z nami pływają mają około 2,5 miesiąca. Grupy podzielone są w zależności od wieku dziecka oraz jego „pływackiego stażu”.
Zajęcia prowadzone są w komfortowych warunkach – baseny mają ciepłą wodę (temp. 32-34 st. C) i wyposażone są m.in. w przewijaki. Jednostka zajęć trwa 45 minut, a grupy liczą nie więcej niż 11-12 dzieci.
Stopnie nauczania | Docelowy poziom umiejętności Podstawa otrzymania certyfikatu | Rodzaj certyfikatu |
---|---|---|
3-6 miesięcy - zajęcia z udziałem rodzicarodzica | Wstępne oswajanie z wodą, chwyty, leżenie na plecach czytaj więcej | Nie boję się wody |
7-12 miesięcy - zajęcia z udziałem rodzica | Oswajanie z wodą – m.in. zasady bezpieczeństwa, chwyty, pierwszy nurek czytaj więcejvideo | Mój pierwszy nurek |
12-24 miesięcy - zajęcia z udziałem rodzica | Praca przez zabawę, piosenki, skoki, nurkowanie czytaj więcej | Mam już motylki |
12-24 miesięcy (kontynuacja) - zajęcia z udziałem rodzica | Ćwiczenia z przyborami, samodzielne przemieszczanie czytaj więcej | Pływam w motylkach |
24-36 miesięcy - zajęcia z udziałem rodzica | Doskonalenie umiejętności, ćwiczenia oddechowe, korzystanie z przyborów czytaj więcej | Skaczę do wody |
24-40 miesięcy (kontynuacja) - zajęcia z udziałem rodzica | Samodzielne przemieszczanie i skoki, poślizgi czytaj więcej | Pływam z przyborem |
3-6 miesięcy
W tej grupie wiekowej skupiamy się na pracy z rodzicami. Uczymy opiekunów uczestniczących w zajęciach jak bezpiecznie asekurować dzieci w wodzie, a więc podstawowych chwytów, z których korzystamy na zajęciach, tak żeby rodzicom było wygodnie a dzieci mogły uczyć się w komfortowych warunkach. Dużą wagę przykładamy też do zasad bezpieczeństwa, aby rodzice, którzy ćwiczą ze swoimi maleństwami wiedzieli jak reagować w różnych sytuacjach.
Dopasowując odpowiedni do wczesnego wieku dziecka zestaw ćwiczeń oswajamy z wodą kolejno uszy, usta i oczy. Przygotowujemy jednocześnie dzieci do przebywania w nowym otoczeniu, gdzie może być głośno, woda i powietrze mają różne temperatury a dookoła jest mnóstwo obcych dorosłych i małych dzieci.
Jedną z kluczowych kwestii jest nauka i kontrolowanie wstrzymywania oddechu. Metody z których korzystamy nie opierają się na odruchach, nasze doświadczenie pokazuje, iż korzystanie tylko z odruchów wiąże się z ogromnym stresem dla dziecka i płaczem. My uczymy dzieci w spokojny i świadomy sposób wstrzymywać oddech, kontrolować go a dopiero później nurkować w czułych ramionach rodzica. Wszystko po to żeby nurkowanie było dla dziecka doświadczeniem nie traumatycznym a kolejną umiejętnością zdobywaną w odpowiednim dla siebie momencie.
Na zajęciach wykonujemy ćwiczenia, przy których pomaga nam zestaw zabawek, które są dla nas narzędziami do osiągania kolejnych celów zajęć. Zabawki są dopasowane do wieku dziecka w taki sposób żeby pobudzały jego układ sensomotoryczny do prawidłowego rozwoju.
Wszystkie dzieci w trakcie kursu uczymy leżenia w wodzie na plecach. Jest to ważna umiejętność z punktu widzenia nauczania pływania i niektóre z maluszków opanowują tą umiejętność już w tak wczesnym wieku.
Zdobywane podstawowe umiejętności:
- Opanowanie przez rodziców podstawowych chwytów, bezpiecznej asekuracji dziecka i udzielania pomocy na wypadek zachłyśnięcia
- Oswojenie uszu, oczy i ust z wodą oraz oswojenie z nowym otoczeniem (hałasem, temperaturą, obecnością innych dzieci i rodziców)
- Świadome wstrzymywanie oddechu i nurkowania na komendę
- Leżenie na plecach z podtrzymaniem (niektóre dzieci już w tym wieku opanowują leżenie samodzielne na wodzie)
7-12 miesięcy
W zajęciach z dziećmi od 7 do 12 miesiąca uczestniczą dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wodą jak i maluszki kontynuujące naukę w ramach kursu dla dzieci w wieku 3-6 miesięcy.
Uczymy dzieci utrzymywania się na wodzie leżąc na brzuszku, w taki sposób żeby nie bały się unosić na wodzie z asekuracją rodziców i samodzielnie. Opanowując tą umiejętność po dopłynięciu trzeba się czegoś załapać, tak więc ćwiczymy samodzielne trzymanie się brzegu basenu, krawędzi maty basenowej czy wychodzenia po schodach. Jeśli dzieci mają opanowane te umiejętności, mogą uczyć się samodzielnie opadać do wody a później skorzystać z tego co już potrafią i złapać np. rodzica.
Przez cały czas doskonalimy kontrolę oddechu, która jest nam potrzebna przy samodzielnych zanurzeniach, a kiedy dzieci już swobodnie nurkują mogą uczyć się orientacji pod wodą.
Na tym etapie dzieci bardzo chętnie uczą się i powtarzają po dorosłych, jest to dobry moment żeby uczyć się kopania nogami.
Zdobywane podstawowe umiejętności:
- Samodzielne trzymanie brzegu basenu
- Samodzielne opady do wody z siadu na krawędzi basenu
- Pływanie na piersiach z asekuracją rodzica
- Opanowanie samodzielnego nurkowania
- Kopanie nogami na komendę
12-24 miesiące
Dzieci powyżej roku sprawnie poruszają się na lądzie, a my możemy zacząć uczyć dzieci samodzielnego poruszania się w wodzie. Zaczynamy od samodzielnych, świadomych skoków, na początku z siadu a następnie na stojąco. Skoki to dla dzieci świetna zabawa, a dla nas super ćwiczenie żeby budować ich pewność siebie na basenie.
Mając już pewność że nasze dzieci kochają wodę zaczynamy budować ich autonomię na basenie, aby potrafiły samodzielnie przemieszczać się na określonych odcinkach. W tym czasie bawiąc się z dziećmi w świadomy sposób ćwiczymy wydechy do wody, co jest świetną zabawą dla nich i ich rodziców. Dzięki opanowaniu tych elementów i ciągłym doskonaleniu nurkowania, uczymy dzieci przemieszczać się dalej i dłużej.
Zdobywane podstawowe umiejętności:
- Skoki do wody na siedząco i stojąco z pomocą rodzica
- Przemieszczania się w wodzie na krótkich odcinkach
- Opanowanie nurkowania przez dłuższy okres czasy (każde z dzieci samo decyduje jak długo trwa zanurzenie)
12-24 miesięcy (kontynuacja)
W tej grupie kontynuujemy założenia i umiejętności z wcześniejszego semestru. Bawiąc się, dzieci coraz lepiej nurkują i kontrolują oddech, dlatego też dodajemy kolejne elementy, które pomagają przekraczać kolejne granice i uczyć się nowych rzeczy. Uczymy dzieci skoków na główkę z kolan, dzięki czemu nurkują głębiej i pływają dalej. To daję nam podstawę żeby przepływać coraz większe odległości. Uczymy dzieci samodzielnie dopływać do ściany, a następnie bez pomocy rodziców wyjść z wody. To jest już moment, gdy dzieci odczuwają satysfakcję z pierwszych samodzielnie przepłyniętych metrów i wtedy zaczynamy aktywizację nóg, żeby dzieci mogły swobodnie się przemieszczać.
Zdobywane podstawowe umiejętności:
- Skoki na główkę z kolan
- Samodzielne dopływanie do ściany
- Samodzielne wychodzenie z wody
- Opanowanie samodzielnej świadomej pracy nóg
24-36 miesięcy
To grupa, w której dzieci czują się już bardzo swobodnie w wodzie i rozwojowo są na etapie, kiedy możemy zacząć uczyć je w zabawowy sposób pierwszych sposobów pływackich. Wykorzystujemy ten czas na naukę pływania z różnymi przyrządami tak, żeby uplastycznić ruchy dziecka w wodzie. Pozwala to też na większą autonomię dziecka w wodzie, a co za tym idzie dzieci odczuwają większą przyjemność z pływania. Umiejętności dzieci są na tyle duże, że mogą już uczyć się samodzielnych skoków na nogi z brzegu basenu a później doskonalić to czego uczyły się wcześniej, czyli dopływania i samodzielnego wychodzenia. W tej grupie uczymy już pierwszego sposobu pływackiego, czyli strzałki, dzięki której możemy pływać jeszcze dalej i jeszcze dłużej.
Zdobywane podstawowe umiejętności:
- Samodzielne pływanie z pomocą przyrządów
- Samodzielne skoki na nogi
- Opanowanie pływania strzałką w sposób elementarny
24-40 miesięcy (kontynuacja)
Jest to grupa przeznaczona dla dzieci, które już bardzo dużo potrafią, lecz są jeszcze na tyle małe, że potrzebują obecności rodziców. Dzięki wcześniej zdobytym umiejętnościom i nabytej pewności siebie możemy uczyć dzieci autonomicznego pływania i doskonalić to, co już poznaliśmy. Dalej uczymy dzieci pływać strzałką przy okazji najróżniejszych zabaw związanych z pływaniem na odległość, w głąb, lub na czas. Dzieci są już na tyle sprawne, że zaczynamy uczyć je skoków na główkę na stojąco, dzięki czemu pokonują swoje rekordy i znowu pływają głębiej i dalej.
Na tym etapie możliwości fizyczne i komunikacyjne dzieci są na tyle duże, że możemy uczyć już wszystkie dzieci samodzielnego leżenia na plecach i pokonywania pierwszych metrów w tej pozycji.
Po zakończonym semestrze w tej grupie dzieci są na tyle wszechstronnie rozwinięte w kontekście umiejętności pływackich, że są gotowe żeby poznawać kolejne sposoby pływackie.
Zdobywane podstawowe umiejętności:
- Pływanie strzałką
- Nurkowanie w głąb
- Skoki na głowę na stojąco
- Samodzielne pływania na plecach
Przedszkolaki

Nauka pływania przez zabawę to jedno z głównych założeń naszego Wodnego Przedszkola, a więc zajęć skierowanych do kilkulatków, którzy oswajanie z wodą mają już za sobą i którzy zaczynają przygodę z pływaniem.
Różnorodne zabawki pełnią u nas rolę pomocy naukowych, dzięki którym maluchy z chęcią uczestniczą w zajęciach. Niebagatelną rolę pełnią na tych zajęciach instruktorzy, których inwencja i wyobraźnia pozwala maluchom przeżyć na basenie wspaniałą przygodę.
Stopnie nauczania | Docelowy poziom umiejętności Podstawa otrzymania certyfikatu | Rodzaj certyfikatu |
---|---|---|
Ia stopień wczesnodziecięcy (3 - 4 lata) - zajęcia z udziałem rodzica | Adaptacja do środowiska wodnego oraz opanowanie podstawowych umiejętności ruchowych w wodzie. czytaj więcej | Nie boję się wody |
Ib stopień dziecięcy (5 - 6 lata) - zajęcia bez udziału rodzica | Adaptacja do środowiska wodnego, pływanie ruchami nóg na piersiach i plecach z przyborem, samodzielne pływanie krótkich odcinków czytaj więcej | Już pływam |
Ic stopień dziecięcy (7 i starsi) -zajęcia bez udziału rodzica | Adaptacja do środowiska wodnego, przepłynięcie sposobem podstawowym na grzbiecie lub na piersiach 25 metrów czytaj więcej | Potrafię pływać |
Ia stopień pływacki – grupa wczesnodziecięca (3-4 lata)
Grupa Ia to bardzo ważny moment w basenowej edukacji dziecka. Przez cały semestr pracujemy z dziećmi w taki sposób, żeby na koniec były gotowe aby zostać na zajęciach bez rodziców. Uczymy więc dzieci pracy z instruktorem, zaufania do niego oraz zasad bezpieczeństwa. Jeśli dzieci mają być gotowe na pływanie bez rodziców muszą mieć opanowane umiejętności, z których wynikać będzie ich autonomia na basenie. Uczymy skoków do wody różnymi sposobami, oraz poruszania się w wodzie różnymi sposobami pływackimi. Doskonaląc te umiejętności stosujemy zabawy, które mają wszechstronnie uplastyczniać dzieci i dążyć do tego żeby potrafiły kontrolować swoje ciało na wodzie i pod nią.
Zdobywane podstawowe umiejętności:
- opanowanie samodzielnych skoków z krawędzi basenu – z pozycji stojącej na nogi i główkę, z przysiadu na główkę
- samodzielne pływanie „strzałką”
- łapanie ściany po dopłynięciu i samodzielne wychodzenie na brzeg
- umiejętność dryfowania na powierzchni wody leżąc na plecach
- samodzielne pływanie na plecach
- świadome kontrolowanie oddechu
- nurkowanie w głąb i pokonywanie przeszkód pod wodą
- pływanie z pomogą różnego rodzaju przyrządów pływackich w różnych pozycjach
Ib stopień pływacki – grupa dziecięca (5-6 lat)

Docelowy poziom umiejętności (podstawa otrzymania certyfikatu):
- pływanie poślizgi na piersiach i grzbiecie z różnym ułożeniem ramion,
- zeskok ze słupka startowego do wody,
- przepłynięcie 25 m ruchami nóg na piersiach i plecach z przyborem,
- opanowanie pływania elementarnego na krótkich odcinkach.
Ic stopień pływacki – grupa dziecięca (6-7 lat)

Docelowy poziom umiejętności (podstawa otrzymania certyfikatu):
- test “6 ćwiczeń”,
- poślizg na piersiach,
- poślizg na grzbiecie,
- zeskok do wody z wys. 0,7 m,
- wydobycie z dna (gł. 1-1,4m) zatopionego przedmiotu,
- wlizg na głową z przysiadu przepłynięcie na grzbiecie 25 m sposobem elementarnym
Nauka pływania dzieci i młodzieży
Setki dzieci pływających stylem klasycznym, kraulem, czy delfinem, profesjonalna kadra, wysoka jakość nauczania – bez fałszywej skromności możemy powiedzieć, że znamy się na tym, co robimy.
Jednym z podstawowych czynników, dzięki którym zajęcia dla dzieci w Szkole Pływania Fregata Swimming w Poznaniu cechują się wysoką efektywnością nauczania, jest nowoczesny program szkolenia obejmujący kilka stopni zaawansowania. Poprzez stopniowe zgłębianie technik pływackich, uczestnik kursu Fregaty, niezależnie od wieku i wyjściowego poziomu umiejętności, ma dużą szansę nauczyć się swobodnego pływania wszystkimi stylami.
Współpraca z rodzicami. Organizujemy otwarte dla rodziców lekcje pokazowe, na bieżąco informujemy o postępach uczniów w nauce pływania.
Motywacja. Uczniowie otrzymują certyfikaty i zdobywają “fregatki”, czyli odznaczenia potwierdzające konkretne umiejętności. Ocena kolejnych stopni nauki pływania przebiega według jasnych i jawnych zasad.
Atmosfera. Życzliwość, szacunek, wyrozumiałość oraz duch sportowej walki „fair play” to wartości, którymi nasi instruktorzy kierują się prowadząc zajęcia.
Szkoła o wielu obliczach. Uczniowie biorą udział w zawodach pływackich, wyjazdach rekreacyjnych, konkursach, turniejach piłki wodnej, zabawach z rodzicami na basenie
Stopnie nauczania | Docelowy poziom umiejętności Podstawa otrzymania certyfikatu | Rodzaj certyfikatu |
---|---|---|
II stopień (A i B) nauczanie kraula na grzbiecie | II A - Pływanie 25 m dziecięcą techniką st. grzbietowym | Pływam stylem grzbietowym |
II B - 50 m kraulem na grzbiecie czytaj więcej | Pływam kraulem na grzbiecie | |
III stopień (A i B) nauczanie kraula na piersiach | III A - 25 m przy pomocy ruchów nóg do kraula na piersiach z deską i wydechem do wody | Pływam kraulem na piersiach na poziomie elementarnym |
III B - Pływanie kraulem na piersiach na dystansie 50 m czytaj więcej | Pływam kraulem na piersiach | |
IV stopień nauczanie stylu klasycznego | Pływanie na dystansie 50 m stylem klasycznym czytaj więcej | Pływam stylem klasycznym |
V stopień (A i B) nauczanie pływania delfinem | V A - Nurkowanie delfinowe z poprawną pracą jednego ramienia i nóg 1/2 basenu delfinokraulem /różne warianty oddychania | Pływam delfinem na poziomie elementarnym |
V B - 25 m pływanie dwuuderzeniową techniką delfinem przepłynięcie 100 m st. zmiennym czytaj więcej | Pływam delfinem | |
Metody Treningowe | Umiejętność zastosowania wybranych środków i metod treningu pływackiego podczas zajęć programowych czytaj więcej | Zawodnik pływania sportowego |
II stopień pływacki – kraul na grzbiecie
Drugi stopień nauczania skupia się na nauce pływania na grzbiecie oraz przygotowaniu dzieci do nauczania trudniejszych sposobów pływania – na piersiach.
Bardzo istotnym dla tempa dalszego szkolenia jest umiejętność swobodnego wydychania powietrza do wody. Ze względu na młody i zróżnicowany wiek uczestników zajęć, podzielono je na dwa semestry. Po zakończeniu kursu dzieci pływają do 50 m na grzbiecie, potrafią wykonać skok startowy i wykonać 10 łączonych wydechów do wody.
III stopień pływacki – kraul na piersiach
Wkraczamy w świat sportowej techniki pływania kraulem na piersiach przy jednoczesnym doskonaleniu kraula na grzbiecie oraz opanowaniu pierwszych elementów stylu klasycznego.
Program celowo rozłożony jest na dwa semestry. Dzięki temu uczniowie po zakończeniu kursu swobodnie pływają sportowym kraulem, nie mają problemów z wydechem do wody, a na dodatek mają opanowane podstawy do dalszej nauki stylu klasycznego. Bez problemu przepływają kraulem do 50 m.
IV stopień pływacki – styl klasyczny (żabka)
Mimo, że nauczenie się poprawnej sportowej techniki stylu klasycznego nie jest rzeczą prostą, to w naszej szkole przeznaczamy na nią tylko jeden semestr.
To wynik dobrego przygotowania ucznia na wcześniejszych etapach nauki. Warto jednak pamiętać, że styl klasyczny wymaga dłuższego „rozpływania”. Po zakończeniu kursu uczeń potrafi poprawnie przepłynąć sportową techniką klasyczną 50 m.
V stopień pływacki – delfin
Ten wspaniały i efektowny styl pływacki to ukoronowanie wielu semestrów nauki pływania.
Wymaga jednak wszechstronnego przygotowania, a zatem uczeń musi umieć nurkować, pływać swobodnie trzema pozostałymi stylami i wykazywać pełną plastyczność w wodzie. Nauka delfina podzielona jest na dwa semestry, ale po jej zakończeniu uczestnik kursu potrafi nie tylko przepłynąć 25 m tym stylem, ale i 100 m zmiennym.
MT – doskonalenie pływania

Osobom, które chcą kontynuować szkolenie po opanowaniu czterech sportowych technik pływania, proponujemy dalsze doskonalenie tych technik, przygotowanie do pływania stylem zmiennym, przygotowanie do rywalizacji sportowej i egzaminów z pływania na studia wyższe, poprzez poznanie środków i metod treningu pływackiego.
Docelowy poziom umiejętności (podstawa otrzymania certyfikatu):
- pływanie 100m czterema stylami sportowymi
- zademonstrowanie elementów techniki gry w piłkę wodną
- zademonstrowanie akcji ratowniczej
Nauka pływania dorosłych

Nauczymy pływać każdego – to nasza dewiza i setki osób przekonały się już, że w tej kwestii można nam zaufać.
Pływanie to jedna z najpiękniejszych dyscyplin sportowych a zarazem jedna z najprzyjemniejszych form rekreacji. Jeśli dotąd nie posiadłeś tej umiejętności, nie szkodzi. Z nami to nadrobisz! Przekonaj się jak przyjemna może być nauka pływania w Poznaniu.
Nieważne ile masz lat. Pływanie to forma aktywności, którą możesz się cieszyć w każdym wieku. Przypomina trochę jazdę na rowerze – jak już raz się nauczysz, to korzystasz całe życie.
Nieważne co potrafisz. Nasze grupy pływackie są zróżnicowane w zależności od wyjściowego poziomu umiejętności kursantów. Nawet jeśli nigdy nawet nie próbowałeś pływać, nauczymy Cię podstaw pływania, które otworzą Ci drogę do kolejnych stopni wtajemniczenia, czyli poszczególnych stylów pływackich: kraula na grzbiecie i piersiach, klasycznego i delfina.
Nieważne co chcesz osiągnąć. Chcesz nauczyć się pływać, żeby wieczorami relaksować się po pracy? Nie chcesz latem bezczynnie siedzieć na plaży? A może marzysz o starcie w triathlonie? Albo po prostu chcesz poznać tajniki stylu klasycznego albo kraula? W każdym przypadku gwarantujemy Ci pełne przygotowanie do postawionego sobie celu.
Stopnie nauczania | Docelowy poziom umiejętności Podstawa otrzymania certyfikatu | Rodzaj certyfikatu |
---|---|---|
I stopień nauczanie kraula na grzbiecie | Adaptacja do środowiska wodnego, Pływanie 25m stylem grzbietowym czytaj więcej | Pływam stylem grzbietowym |
II stopień nauczanie stylu klasycznego | Pływanie na dystansie 25 m stylem klasycznym (technika użytkowa) czytaj więcej | Pływam stylem klasycznym |
III stopień nauczanie kraula na piersiach | Pływanie kraulem na piersiach na dystansie 25 m (technika użytkowa) czytaj więcej | Pływam kraulem na piersiach |
IV stopień nauczanie pływania delfinem | Nurkowanie delfinowe z poprawną pracą jednego ramienia i nóg 1/2 basenu delfinokraulem /różne warianty oddychania 25 m pływanie dwuuderzeniową techniką delfinem przepłynięcie 100 m st. zmiennym czytaj więcej | Pływam delfinem na poziomie elementarnym Pływam delfinem |
Metody Treningowe | Umiejętność zastosowania wybranych środków i metod treningu pływackiego podczas zajęć programowych czytaj więcej | Zawodnik pływania sportowego |
I stopień pływacki – kraul na grzbiecie

Pierwszy stopień nauczania ukierunkowany jest na pierwszą ze sportowych technik pływania – kraula na grzbiecie oraz przygotowanie do rozpoczęcia nauczania trudniejszych, piersiowych sposobów pływania. Bardzo istotnym dla tempa dalszego szkolenia jest także umiejętność swobodnego wykonywania w prawidłowym rytmie łączonych wydechów do wody.
Docelowy poziom umiejętności (podstawa otrzymania certyfikatu):
- przepłynięcie 50 m kraulem na grzbiecie,
- pływanie 25 m przy pomocy ruchu ramion do stylu klasycznego i nóg do kraula,
- 10 łączonych wydechów do wody,
- wydobycie z głębokości około 2 m zatopionego przedmiotu.
II stopień pływacki – styl klasyczny (żabka)

Doskonalenie kraula na grzbiecie oraz opanowanie zasadniczych elementów techniki pływania stylem klasycznym to główne zadania programowe na tym etapie szkolenia.
Docelowy poziom umiejętności (podstawa otrzymania certyfikatu):
- poprawna technika pływania stylem klasycznym,
- wyławianie zatopionych przedmiotów w dowolnym czasie,
- 15 łączonych wydechów do wody
III stopień pływacki – kraul na piersiach

Nauczenie techniki pływania kraulem na piersiach i doskonalenie kraula na grzbiecie to główne zadania programowe na tym etapie szkolenia. Nie zapominamy także o kolejnych elementach techniki pływania stylem klasycznym, czyli żabką.
Docelowy poziom umiejętności (podstawa otrzymania certyfikatu):
- skok startowy z słupka,
- poprawna technika pływania kraulem na piersiach,
- 20 łączonych wydechów do wody.
IV stopień pływacki – delfin

Nauczanie pływania delfinem stanowi ukoronowanie całego szkolenia pływackiego. W trakcie zajęć uczestnicy zajęć opanowywać będą najpierw elementy techniki, a później pełną dwuuderzeniową sportową technikę pływania delfinem. Aby dobrze opanować sportową technikę delfina trzeba być wszechstronnie przygotowanym, umieć nurkować, pływać swobodnie trzema technikami, wykazywać dużą plastyczność ruchową w wodzie.
Nauka delfina podzielona jest na dwa cykle. Każdy z nich trwa od 16 do 18 tygodni.
Docelowy poziom umiejętności po cyklu I (podstawa otrzymania certyfikatu):
- 25 m nogi do delfina na piersiach i grzbiecie, z deską i bez deski,
- nurkowanie delfinowe z poprawną pracą jednego ramienia i nóg,
- 1/2 basenu delfinokraulem, różne warianty oddychania,
- 1/2 basenu delfinem na bezdechu.
Docelowy poziom umiejętności po cyklu II (podstawa otrzymania certyfikatu):
- 25 m dwuuderzeniową techniką delfinem,
- start i nawrót do delfina,
- przepłynięcie 100 m st. zmiennym.
V – doskonalenie pływania

Osobom, które chcą kontynuować szkolenie po opanowaniu czterech sportowych technik pływania, proponujemy dalsze doskonalenie tych technik, przygotowanie do pływania stylem zmiennym.
Grupa ta skierowana jest również do osób, które chcą udoskonalić swoje umiejętności pływackie pod kątem zawodów triathlonowych.
Docelowy poziom umiejętności (podstawa otrzymania certyfikatu):
– pływanie 100m czterema stylami sportowymi
Lekcje indywidualne

Nie masz czasu na regularne chodzenie na zajęcia? Umów się na lekcje indywidualne! Oferujemy zajęcia dla jednej, dwóch lub trzech osób.
Nie ma efektywniejszego sposobu nauki pływania niż pod okiem instruktora, który poświęca cały czas osobie ćwiczącej. A tak wyglądają właśnie nasze indywidualne zajęcia. Możecie być pewni, że nasi doświadczeni instruktorzy wydobędą z każdego pływacki talent.
Lekcje indywidualne to oferta dla osób chcących doskonalić określoną technikę, nadrobić materiał lub po prostu zdobyć dodatkowe umiejętności. Termin i miejsce indywidualnych lekcji nauki i doskonalenia pływania zależą tylko i wyłącznie od Ciebie. Nasi instruktorzy i nasze obiekty są do Twojej dyspozycji kiedy tylko sobie zażyczysz, we wszystkie dni tygodnia po wcześniejszym ustaleniu terminu.
Zadzwoń: tel. 61 875 95 27
Ceny zajęć indywidualnych:
- Termy Maltańskie – 100 zł (dla 1 os.), 130 zł (dla 2 os.), 150 zł (dla 3 os.).
Dostępność basenu – przez cały tydzień w godzinach otwarcia Term. - Basen Lechicka – 60 zł (dla 1 os.), 100 zł (dla 2 os.), 130 zł (dla 3 os.)
Dostępność basenu – pon.-pt. w godz. 6.30-8.45 oraz 20.45-22.30, sob. w godz. 19.30-22.00, nd. w godz. 20.15-22.00
- Basen Andersia – 150 zł (dla 1 os.), 200 zł (dla 2 os.).
Dostępność basenu – pon.-pt. w godz. 11.00-18.00 z wyłączeniem pon. i czw. 12.00-13.30
- Basen Kromera – Wrocław – 100 zł (dla 1 os.), 130 zł (dla 2 os.), 150 zł (dla 3 os.)
Dostępność basenu – pon.-pt. w godz. 9-20.00 oraz sob. w godz. 14.15-20.00, nd. w godz. 13.30-20.00
ZAJĘCIA

Nauka pływania to niemałe wyzwanie. Dlatego stawiamy na najwyższe standardy
Kompetentnie, efektywnie, bezpiecznie i od A do Z. Umiejętność pływania to zbyt ważna sprawa, by pozwolić sobie na jakiekolwiek skróty. Szkoła Pływania Fregata Swimming od lat wyznacza najwyższe standardy nauki pływania w Poznaniu i to w każdej grupie wiekowej, począwszy od nauki pływania dla niemowląt, po naukę i doskonalenie pływania dorosłych.

Nowoczesny i kompleksowy program nauczania
Profesjonalnie przygotowany przez metodyków program gwarantuje efektywność nauki. Styl klasyczny, kraul, delfin, grzbiet – dzięki zróżnicowanej formie zajęć nauka pływania każdym stylem na kolejnych stopniach nauczania przychodzi u nas łatwo i przyjemnie.

Dbałość o każdego uczestnika zajęć
W przypadku dzieci, instruktor służy szczegółową informacją dla rodzica o postępach jego pociechy na basenie. Wypadła choroba i zajęcia? Niespodziewany wyjazd? Nie ma problemu. Oferujemy nieodpłatną możliwość odrobienia zajęć w danym semestrze, nie musicie więc tracić ani jednej lekcji.

Oswajanie z wodą i nauka pływania w trybie semestralnym
Zajęcia nauki pływania, jak i oswajania z wodą niemowląt odbywają się w trybie semestralnym. Semestr zimowy przypada na okres wrzesień – styczeń a letni na okres luty – czerwiec. Ceny ustalane są w zależności od liczby zajęć przypadających na semestr (lekcje odbywają się raz w tygodniu) – w przedziale od 16 do 21 spotkań.