AKTUALNOŚCI

Ćwiczymy orientację przestrzenną [WIDEO]

Jednym z ćwiczeń dla bezpieczeństwa dziecka w wodzie jest doskonalenie orientacji i świadomości przestrzennej, czyli zdolności szacowania pozycji swojego ciała np. po wpadnięciu do wody. Zalet takich zadań jest zresztą znacznie więcej.

Dobra świadomość przestrzenna zwiększa bezpieczeństwo dziecka nad wodą (pamiętajcie, że maluszek zawsze musi być pod opieką osoby dorosłej!). Wiąże się również z kreatywnością artystyczną i sukcesami w dziedzinie matematyki. Ma również kluczowe znaczenie w rozwoju myślenia abstrakcyjnego.

Świadomość przestrzenna to znajomość przedmiotów i siebie w danej przestrzeni. Dzieci zyskują świadomość przestrzenną poprzez eksplorowanie swojego otoczenia i odkrywanie relacji z nimi. Aby to osiągnąć, mózg integruje informacje dostarczane mu przez zmysły. Postrzeganie orientacji przestrzennej jest więc ważnym procesem integracji i interpretacji informacji sensorycznej. Dlatego na zajęciach oswajania z wodą pozwalamy dzieciom poruszać się po ścianach basenu, wchodzić i wychodzić z niego. Pozwalamy pływać do ściany z różnych odległości, skakać lub nurkować, ćwiczyć pływanie na plecach. To wszystko wspomaga rozwój orientacji przestrzennej.

Pamiętajcie aby ćwiczenie, które widzicie na filmie robić tylko wtedy kiedy macie pewność że dziecko jest doskonale oswojone i uwielbia nurkować!

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]