Nauka pływania niemowląt

Przebywanie w wodzie nie tylko pozytywnie wpływa na dalszy rozwój fizyczny dziecka ale i buduje ścisłą więź z rodzicem. Zajęcia oswajania z wodą niemowląt dzięki swoim licznym zaletom sprzyjają harmonijnemu rozwojowi maluszka

Kiedy zacząć naukę pływania z niemowlakiem?

Środowisko wodne jest pierwotnym środowiskiem rozwoju człowieka, stąd dziecko w wieku niemowlęcym nie czuje w wodzie lęku. Dla maluszka jest to poniekąd powrót do naturalnych warunków, w jakich spędził kilka miesięcy w brzuchu mamy. Przyzwyczajanie niemowlaka do wody można więc także potraktować jako kontynuację rozwoju płodowego.

W jakim wieku można zabrać dziecko na basen? W niektórych państwach, np. w Czechach, z wodą na basenie oswajane są już niemowlęta od 6. tygodnia życia. Wówczas jednak zajęcia prowadzone są w ciepłej wodzie, o temperaturze 36-38 stopni Celsjusza i to nie w niecce basenowej, lecz w specjalnych wannach. Generalnie większość szkół pływania przyjmuje za odpowiedni moment, w którym można zacząć zajęcia, chwilę, kiedy dziecko potrafi już samodzielnie trzymać głowę w pozycji pionowej. Zwykle przypada to na około 3. miesiąc życia.

Przed podjęciem decyzji o wybraniu się na basen warto jednak zasięgnąć opinii pediatry, albowiem istnieją określone przeciwwskazania takie jak zapalenie uszu, oczu, nosa, ostre infekcje dróg oddechowych i pokarmowych, nawracające choroby układu moczowego, czy uczulenie na środki dezynfekujące wodę (np. chlor).

Kiedy z niemowlakiem na basen? Posłuchaj specjalisty

Dla rozwoju fizycznego i psychicznego – zajęcia na basenie dla niemowląt!

Dlaczego warto zabierać niemowlę na basen? Bo to w bezpośredni sposób przekłada się na jego zdrowie. Po pierwsze, dziecko przebywając na basenie, a więc w warunkach zmiennej temperatury, hartuje się. Układ termoregulacyjny maluszka nie jest jeszcze właściwie rozwinięty, ale regularne wizyty na pływalni uodparniają dziecko, co potwierdzają liczne badania prowadzone w wielu krajach. Poza tym trzeba pamiętać, że zanurzając dziecko w wodzie o kilka stopni chłodniejszej od temperatury ciała pobudzamy jego układ krążenia, nie mówiąc już o układzie oddechowym. Mimo, że dziecko nie znajduje się cały czas pod wodą i tym samym pod ciśnieniem hydrostatycznym, to jednak pobyt w wodzie jest dla niemowlaka pewnym obciążeniem. Zwiększa się wówczas zakres ruchomości klatki piersiowej, jak i praca mięśni międzyżebrowych. W konsekwencji takie głębokie oddychanie przyczynia się do profilaktyki chorób górnych dróg oddechowych.

Zajęcia w wodzie na basenie sprzyjają również prawidłowemu rozwojowi aparatu ruchu. Poprzez różnorodne ćwiczenia – na macie na wodzie, łapanie się krawędzi basenu, czy pracę z przyrządami wypornościowymi, wzmacniane są stawy i mięśnie a także stymulowana jest koordynacja wzrokowo-ruchowa dziecka. W trakcie zajęć na basenie pobudzany jest ponadto rozwój psychiczny, i tak np. coraz częściej instruktorzy uczą dzieci np. liczenia. Badania naukowców z Melbourne z 2011 r. wykazały, że dzieci, które od wczesnego dzieciństwa uczestniczyły w zajęciach na basenie i rozpoczęły regularną naukę pływania w wieku poniżej 5 lat, odznaczały się statystycznie wyższym poziomem IQ niż ich rówieśnicy, którzy na basen nie chodzili.

Najwyższe standardy dla małych pływaków

Oswajanie z wodą odbywa się w grupach, a to sprzyja z kolei rozwojowi społecznemu dzieci. Możliwość obcowania z rówieśnikami oraz osobami obcymi pozwala dziecku uczyć się odruchów społecznych. Maluszek odbiera różne komunikaty i na nie reaguje.
Podczas spotkań na basenie wykwalifikowani instruktorzy zwracają również szczególną uwagę na tworzenie emocjonalnej więzi pomiędzy rodzicem a niemowlęciem. Niezwykle istotna jest tu atmosfera takich zajęć. Ciepło, spokój, przyjazne nastawienie, poczucie bezpieczeństwa – to elementy, które sprawiają, że w wodzie relaksują się zarówno dzieci jak i rodzice. Nie mniej istotne są warunki lokalowe, w jakich prowadzone są zajęcia. Czysty basen, woda o temperaturze minimum 32 stopni Celsjusza, zestaw odpowiednich zabawek edukacyjnych, czy wygodne zaplecze dostosowane do potrzeb małych dzieci to standardy, które bezwzględnie muszą obowiązywać w instytucjach prowadzących oswajanie z wodą niemowląt.

Nauka pływania niemowląt – galeria zdjęć