AKTUALNOŚCI

Naukowcy: woda na basenie nie zakaża koronawirusem

Nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji – podkreślają służby sanitarne.

Czy baseny są bezpieczne? Czy istnieje ryzyko przenoszenia koronawirusa w wodzie? To pytania, które pojawiają się od chwili decyzji rządu o otwarciu basenów. Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny dr n. med. Grzegorz Juszczyk na antenie TVN24 tłumaczył ostatnio, że COVID-19 nie jest chorobą wodozależną. – Zwraca się w tym kontekście uwagę na podatność SARS-CoV-2 jako wirusa otoczkowego na liczne czynniki dezynfekcyjne. Również chlor (podchloryn sodu), którego standardowe dawki i stężenia stosowane powszechnie w uzdatnianiu i dezynfekcji wody w publicznych basenach kąpielowych, skutecznie eliminują cząstki tego mikroorganizmu – mówił dr Juszczyk.

Ekspert zaznaczył, też że liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Centra do spraw Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji.

Ryzyko zakażenia stwarza natomiast samo skupisko ludzkie i ewentualny brak zachowania zalecanego dystansu między korzystającymi z ośrodków rekreacji. Dlatego Szkoła Pływania Fregata Swimming wdraża na otwieranych basenach przy ul. Lechickiej i w Daszewicach procedury bezpieczeństwa, które mają służyć ograniczeniu ryzyka zakażenia koronawirusem i pozwolić naszym kursantom bezpiecznie uczestniczyć w zajęciach. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Źródło: https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/nauka,2191/koronawirus-w-polsce-czy-przez-wode-w-basenie-mozna-zakazic-sie-sars-cov-2,321953,1,0.html